Flos Aquae, zapsaný spolek

Internetové stránky s adresou www.sinice.cz byly založeny v roce 1995 zapsaným spolkem Flos Aquae (dříve Sdružení Flos Aquae), které dodnes spravuje, buduje a financuje tento informační zdroj o sinicích. Od roku 2005 se tyto informace staly součástí webové prezentace projektu Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny. Protože CCT je součástí mezinárodní sítě podobně zaměřených organizací, byla vytvořena i zkrácená verze těchto stránek v angličtině.

Flos Aquae znamená v latině vodní květ

Flos Aquae z.s. je nezisková organizace, která vznikla v roce 1995 a navázala na aktivity pracovní skupiny Vodní květy sinic, která vznikla na brněnském pracovišti Botanického ústavu Akademie věd v roce 1993 pod vedením B. Maršálka. Cílem FA je sdružovat laickou i odbornou veřejnost se zájmem o problematiku vodních květů sinic (cyanobakterií) a cyanotoxinů a poskytovat informace o problematice vodních květů sinic jak laické, tak odborné veřejnosti.

 

Kniha Vodní květy sinicVýsledkem aktivit Flos Aquae z.s. je například:

 

  • Kniha "Vodní květy sinic" (editoři: Maršálek B., Keršner V., Marvan P.) z roku 1996 (nové vydání této publikace vyšlo v roce 2006).
  • Informační leták o sinicích a jejich toxinech z roku 2000.
  • Pracovníci Flos Aquae z.s. jsou spoluautory metodických doporučení Státního zdravotního ústavu v Praze "Kvantifikace sinic v rekreačních nádržích" a metodického doporučení SZÚ – Národního referenčního centra pro pitnou vodu k ukazateli microcystin-LR a vyhlášce č. 252/2004 Sb.

    Sinice a koupání v přírodě

  • Plakát, leták, fotografie a další materiály pro Centrum pro cyanobakterie a jejich toxiny vydal Flos Aquae z.s. v roce 2005
  • Flos Aquae z.s. organizačně a finančně zajišťuje pořádání seminářů pro odbornou veřejnost (hygieniky, vodárníky, podniky povodí a další odborné organizace)
  • ... a především finančně a odborně udržuje stále živý zdroj informací o sinicích - www.sinice.cz

Jste aktivní v oboru blízkému naší problematice? Chcete se stát členy zapsaného spolku Flos Aquae? Pošlete nám e-mail: sinice@sinice.cz!!!